понедельник, 27 июля 2015 г.

Їх читає світ -- Орхан Памук

     Орхан Памук (нар. 1952 р.) -- відомий турецький письменник, лауреат Нобелівської премії 2006 року, володар Дублінської премії та німецької Премії миру. І хоча Памук досить суперечлива постать у себе на батьківщині, він завоював популярність у світі завдяки своєму дивовижному хисту романіста.
     Роман "Мене називають Червоний" автор назвав своїм "найколоритнішим і найоптимістичнішим твором".
Історичний детектив переносить читача у середньовічний Стамбул, куди після дванадцятилітніх мандрів повертається Кара і де він знаходить  своє втрачене кохання. Незадовго до його повернення красуня Шекюре стежить у шпарину за найталановитішими малярами султана, що ночами навідуються до її батька, роблячи ілюстрації до якоїсь таємничої книжки.
Але що це за книжка і що в ній зображено? Культури змінюються чи перетинаються? Як щезає традиційний світ? На ці питання намагається знайти відповідь Орхан Памук.
    Цей переклад роману "Мене називають Червоний" був відзначений літературною премією ім. Миколи Лукаша "Ars translacionis" журналу "Всесвіт".




Роман О. Памука "Біла Фортеця" -- Стамбул XVII століття, за часів правління Мехмеда IV. Турки щойно розгромили венеціанців, й у полон потрапляє італієць, котрий як дві краплі води
схожий на свого майбутнього господаря -- спраглого до здобудків європейської науки турка... Складні стосунків двійників -- хазяїна і раба, мусульманина і гяура -- це блискуча алегорія протистояння Сходу і Заходу.






Роман О. Памука "Чорна книга", це майже детективний сюжет: головний герой на ім'я Галіп кілька днів шукає раптом зниклого двоюрідного брата, відомого журналіста, майстра містифікацій
і "поціновувача" чужих таємниць Джеляля Саліка та власну дружину Рюйю. Але ж насправді у "Чорній книзі", окрім реального світу, є багато інших світів і вимірів. Величезний та незбагненний Стамбул, у кварталах і закутнях якого веде розслідування Галіп, тисячолітня історія Османської імперії, що, перетворившись на сучасну Туреччину, так і не змогла знайти свого місця між Сходом і Заходом, і, насамкінець, переплетіння людських доль, потреба знайти себе, перетворившись в іншу людину...


 

       

Комментариев нет:

Отправить комментарий